ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2007/2008


>>DALEJ<<
POŻEGNIANIE ABSOLWENTÓW


>>DALEJ<<
WYCIECZKA SAMORZĄDU


      Tradycyjnie pod koniec roku szkolnego w-ce dyr. Iwona Rzańska zorganizowała wycieczkę dla uczniów, którzy w szczególny sposób wyróżnili się reprezentując szkołę w konkursach, zawodach sportowych i różnego typu uroczystościach.
      W tym roku, 13 czerwca uczniowie miło spędzili dzień w Rogowie, w Parku Dinozaurów. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie: mgr Anna Jaworska (opiekun Samorządu Uczniowskiego) i mgr Justyna Pilecka- Zouaidia (nauczyciel naszej ,,trójeczki''). ,,Kwiat'' naszej szkoły - uczniowie potrafili połączyć naukę (dzieje prehistoryczne) z rozrywką na placu zabaw. Wszystkim bardzo smakowały lody zafundowane przez Samorząd Uczniowski

Opracowała: Iwona Rzańska

>>DALEJ<<
SPOTKANIE Z BISKUPEM


      Dnia 10 czerwca 2008 r. zagościł w szkole biskup Wojciech Polak. Szanownemu gościowi towarzyszył kapelan oraz proboszcz parafii pod wezwaniem św. Ducha-ksiądz dziekan Eugeniusz Śliwa. Goście zostali uroczyście powitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów naszej szkoły.
      Zgromadzona na sali gimnastycznej społeczność szkolna przywitała szanownych gości kwiatami oraz występami artystycznymi, przygotowanymi przez panią Ewę Moderską, Joannę Kanię, Henrykę Piwońską oraz Hannę Krzywonos. Na tle pięknej dekoracji wykonanej przez panią Wandę Bukowską, Ewę szturmańską, Justynę Daleką i Dorotę Zieniuk, uczniowie zaprezentowali gościom swoje recytatorskie, muzyczne, taneczne oraz wokalne talenty. Po wysłuchaniu wierszy, obejrzeniu tanecznych i muzycznych występów, Jego Ekscelencja wygłosił krótkie przemówienie, w którym zwrócił uwagę na wytrwałość i ciężką pracę w dążeniu do celu. Podziękował wszystkim za serdeczne przyjęcie.
      Wizyta zakończyła się spotkaniem z dyrekcją i nauczycielami w stołówce szkolnej. Jego Ekscelencja opuścił mury szkoły otoczony śpiewem dzieci, co wzruszyło i mile zaskoczyło gościa.

Opracowała:Dominika Strykowska


>>DALEJ<<
DYSKOTEKA SZÓSTOKLASISTÓW

>>DALEJ<<
OSTATNIA WYCIECZKA W TRZECIEJ KLASIE!

      05 czerwca 2008 r. uczniowie klasy 3a (wychowawca Iwona Rzańska) i klasy 3b (wychowawca Katarzyna Frankowska) odwiedzili jedyny w Polsce ogród zoologiczny typu Safari.
      Przejeżdżając przez zoo autokarem oglądali dzikie zwierzęta. W sektorze Ameryki Południowej przyglądali się lamom, osłom domowym, strusiom Nandu. W sektorze sawanny afrykańskiej, dzieci widziały z bliska zebry, watusi, antylopy największe na świecie Elandy, antylopy Defassa. W kolejnym sektorze (step Mongolii) spotkały dzikie osły - Kułany, jaki i wielbłądy. W sektorze Azji przyglądały się zwierzętom indyjskim i afrykańskim. Podziwiały antylopy Garna, antylopy Blesbok i bydło stepowe węgierskie. Następnie dzieci spacerowały po tzw. ,,małym zoo''. Tutaj widziały wiele ciekawych zwierząt, takich jak: alpaki, kózki karłowate, pekari, antylopy koby nilowe, kangury Genetta, emu, dingo, lwy, małpy i różne gatunki ptaków. Ogromną radość sprawiała dzieciom możliwość bliskiego kontaktu z oswojonymi zwierzętami. Dzieci wchodziły do zagrody z kózkami i alpakami. Cieszyły się, że mogą je karmić i głaskać. Fotografowały się z dumnie spacerującym pawiem.
      Kolejne, pełne wrażeń chwile, uczniowie spędzili w Arkadzie Rozrywki i Zabawy. Do woli (bez dodatkowych opłat) jeździli na ośmiu karuzelach i ślizgach. Zabawę mieli przednią! Mamy nadzieję, że dzień spędzony w ZOO Safari w Świerkocinie długo pozostanie w ich pamięci.

Opracowała: Iwona Rzańska

>>DALEJ<<
PUSZCZA ZIELONKA

      03 czerwca 2008 r. w przepiękny jeszcze wiosenny dzień uczniowie z klasy II a i III a wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do ARBORETUM mieszczącego się w PUSZCZY ZIELONCE.
      Organizatorem wycieczki była p. M. Bartkowiak - wychowawczyni klasy II a. Towarzyszyły jej p. dyr. B. Gruszczyńska i p. dyr. I. Rzańska.
      Zaopatrzeni w aparaty fotograficzne i wspaniała humor wyruszyli w trasę, aby poznać walory widokowo-przyrodnicze arboretum leśnego. Wzięli udział w zajęciach dydaktycznych z zakresu hodowli i użytkowania lasu. Po zajęciach przeprowadzonych przez pracownika Akademii Rolniczej z Poznania mali przyrodnicy odpoczywali na placu zabawi boisku do piłki nożnej. Posilali się wspaniałymi drożdżówkami, plackami upieczonymi przez rodziców kl. II a i III a.
      Gdy zmęczenie wzięło górę autokarem wrócili do Rogoźna. Było ODLOTOWO!!!

>>DALEJ<<
ODWIEDZINY PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW

>>DALEJ<<
FESTYN RODZINNY 2008>>DALEJ<<
TURNIEJ KLAS PIERWSZYCH

      30 maja 2008r. na boisku naszej szkoły odbył się TURNIEJ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI KLAS PIERWSZYCH, który dla swoich uczniów zorganizowały i przeprowadziły wychowawczynie tych klas.
      Dzieci rywalizowały w konkurencjach sportowych, ale także popisywały się wiedzą zdobytą dotychczas w szkole. W zmaganiach brali udział wszyscy uczniowie poszczególnych klas pierwszych. Walka była zacięta i wyrównana. W rezultacie tytuł ,,Klasa na medal'' i puchar przechodni zdobyła klasa Ia (wychowawczyni - p. Katarzyna Dolata). Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale i drobne upominki, ale najważniejsza była wspólna, wspaniała zabawa.

Opracowała:Sławomira Mickiewicz

Dzień Matki w klasie IIIa

>>DALEJ<<
SUKCES MICHASI Z VB

      W ramach programu ,,Wielkopolska bez papierosa'' Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu ogłosił konkurs pod hasłem ,,Palić, nie palić - oto jest pytanie?''adresowany do uczniów klas V szkół podstawowych.
      W tym roku zadani konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji mul-imedialnej dotyczącej zapobiegania palenia tytoniu. Prezentacja miała lansować niepalenie i dostarczać informacji na temat szkodliwości palenia i pozytywnych aspektów niepalenia.
      W etapie powiatowym I miejsce zdobyła prezentacja Michaliny Kowali z klasy VB naszej szkoły i ta praca reprezentowała nasz powiat w etapie wojewódzkim.
      28 maja 2008 roku w Multikinie w Poznaniu odbył się finał wojewódzki.

Prezentacja multimedialna Michasi znalazła się w czołówce. Została laureatką.

      Całe spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Laureatów i finalistów nagrodzono wspaniałymi nagrodami. Były to: MP4, encyklopedie, sprzęt sportowy i turystyczny. Ich fundatorami byli: Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu, Wielkopolski Kurator Oświaty i Wielkopolskie Centrum Onkologii.
Na imprezie pokazano wyróżnione prezentacje, był poczęstunek i film pt. ,,Ratatuj''.

DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

25 ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KS. EUGENIUSZA ŚLIWY

      Dnia 19 maja 2008 r. ks. Eugeniusz Śliwa obchodził Jubileusz Święceń Kapłańskich. 25 maja o godz. 12.00 odprawił Mszę św. dziękczynną za dar powołania kapłańskiego. Po Mszy św. dzieci z naszej szkoły jako życzenia przedstawiły montaż słowno - muzyczny, który przygotowały Aldona Bartkowiak i Joanna Kania.>>DALEJ<<
KONKURS WIEDZY INFORMATYCZNEJ

      15 maja 2008 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy Informatycznej Uczniów Klas VI. W konkursie wzięło udział dwunastu szóstoklasistów - po trzech przedstawicieli każdej klasy wyłonionych w klasowych eliminacjach. Najlepszymi informatykami w szkole, wśród swoich rówieśników okazali się:

            Bartłomiej Działo - klasa VI c - I miejsce
            Jacek Kania - klasa VI c - II miejsce
            Roma Król - klasa VI a - III miejsce

      19 maja 2008 r. odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Informatycznej zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Rogoźnie, w którym Jacek Kania zajął II, a Bartek Działo V miejsce. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
>>DALEJ<<
GORAJ


>>DALEJ<<
SUKCES SZYMONA

      Podczas Dnia Unii Europejskiej w SP3 w Rogoźnie, cała społeczność szkolna dowiedziała się o sukcesie Szymona Guźlińskiego, który w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego, doszedł aż do etapu wojewódzkiego. Odbył się on w Poznaniu. Wśród 49 uczniów z województwa wielkopolskiego i lubuskiego Szymon zajął 20 miejsce. Jest to już drugi osoba z tej szkoły, której udało się zajść tak wysoko (w ubiegłym roku Magda Magiera, obecnie uczennica Gimnazjum zajęła 10 miejsce). Gratulujemy sukcesu Szymonowi oraz opiekunowi Marlenie Garsteckiej.KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

      Dnia 13 maja w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięły w nim udział 4 szkoły: Szkoła Podstawowa z Budziszewka, Szkoła Podstawowa z Prusiec, Szkoła Podstawowa z Gościejewa, oraz Szkoła Podstawowa nr 3 z Rogoźna. W związku z trudną dla tak młodych uczniów tematyką, jaką jest Unia Europejska, organizatorki (Marlena Garstecka, Renata Piechowiak) opracowały materiały, które otrzymały wszystkie szkoły. W ten sposób szanse wszystkich uczestników były wyrównane.

      I miejsce zajął Patryk Gomulec z SP w Gościejewie,
      II miejsce Radosław Wilczek z SP3 w Rogoźnie,
      III miejsce Tomasz Zjawiński z SP w Gościejewie.

Po rozwiązaniu testu wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek. Laureatów nagrodzono książkami o Unii Europejskiej a pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Jak podkreśliła Pani Dyrektor Barbara Gruszczyńska, sam udział w konkursie (po eliminacjach szkolnych) jest już dużym sukcesem. Organizatorzy dziękują wszystkim opiekunom za przygotowanie uczniów, pracę w komisji konkursowej i zapraszają za rok.


,,JĘZYKI OTWIERAJĄ OKNO NA ŚWIAT''

      W kwietniu, w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego dla klas V oraz dla klas VI. Wzięło w nim udział 36 uczniów. Większość z nich wykazała się dużą znajomością języka.
Wśród piątoklasistów:

      I miejsce zajęła Sandra Myrda,
      II miejsce Mikołaj Strzępka,
      III miejsce Karolina Sztuba.

Wśród szóstoklasistów :

      I miejsce zajął Szymon Guźliński,
      II Joanna Zielińska,
      III Anna Szymkowiak oraz Bartłomiej Działo.
Nagrody wręczono podczas Dnia Unii Europejskiej zorganizowanym w SP3. Organizatorki Marlena Garstecka, Danuta Rzepecka bardzo dziękują wszystkim uczestnikom i gratulują bardzo dobrych wyników.Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

      Bardzo często w naszym mieście słyszymy przejmujący sygnał syreny wzywającej strażaków do akcji. Niemal natychmiast możemy zobaczyć wóz strażacki pędzący na ratunek ludziom oczekującym pomocy.
Jesteśmy pełni podziwu dla ludzi ratujących innym życie i zdrowie, a wielu z nas też chciałoby w przyszłości zostać strażakami.
Uczniowie klasy I d postanowili przyjrzeć się bliżej pracy tych dzielnych ludzi, więc 8 maja 2008r. wybrali się wraz z wychowawczynią na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnie.
Panowie strażacy przyjęli nas bardzo serdecznie. Z wielką otwartością i cierpliwością odpowiadali na wszystkie pytania. Chętnie demonstrowali sposoby działania posiadanego przez nich sprzętu ratowniczego, pokazywali różnorakie zastosowania samochodów, ubrań ochronnych oraz ciekawie opowiadali o swojej pracy. Dzieci miały możliwość obejrzenia wozów strażackich (również od środka), mogły przymierzyć hełmy i ubrania chroniące przed wysoką temperaturą podczas pożaru. Na koniec, każdy uczeń otrzymał w prezencie kalendarz strażacki.
Dzieci zrewanżowały się własnoręcznie wykonanymi laurkami i pisemnym podziękowaniem. Były tam też zawarte życzenia dla strażaków z okazji ich niedawnego święta.
To była bardzo pouczająca wycieczka.

Opracowała:Sławomira Mickiewicz


>>DALEJ<<
KONKURS "PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE"

      12 maja 2008r. w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego miało miejsce uroczyste podsumowanie powiatowego etapu konkursu ,,Palić nie palić- oto jest pytanie?'' Konkurs adresowany był do uczniów klas V szkół podstawowych.
      Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej zapobiegania paleniu tytoniu wśród rówieśników.
Komisja Konkursowa obradująca w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Obornikach wyłoniła zwycięzców:

      I miejsce - Michalina Kowala ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rogoźnie,
      II miejsce - Łukasz Pogorzelski ze Szkoły Podstawowej w Pruścach,
      III miejsce - Dominik Baran ze Szkoły Podstawowej w Lipie.
      Wyróżnienie dla Weroniki Zawiskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rogoźnie.

APEL Z OKAZJI 3 MAJA

>>DALEJ<<
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PISANIA

      W dniu 01 kwietnia 2008 roku odbył się Szkolny Konkurs Pisowni Uczniów Klas Pierwszych. W konkursie brało udział dwunastu uczniów klas pierwszych (po trzech przedstawicieli z każdej klasy) Po dokonaniu oceny prac uczniów uczestniczących w konkursie najlepszymi okazały się uczennice:

          1 miejsce - Polega Iwona kl.1d
          2 miejsce - Szymańska Wiktoria kl.1c
          3 miejsce - Nowak Weronika kl.1c

      W dniu 29 kwietnia 2008 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Pisania Uczniów Klas Pierwszych. W konkursie brały udział szkoły: ZS Gościejewo, SP Budziszewko, ZS Parkowo, Sp Ruśce, Sp2 Rogoźno, Sp3 Rogoźno. Po dokonaniu oceny prac uczniów uczestniczących w konkursie komisja, po dogrywce o III miejsce wyłoniła zwycięzców:
          1 miejsce SP3 Rogoźno - Wiktoria Szymańska
          2 miejsce SP3 Rogoźno - Iwona Polega
          3 miejsce SP Budziszewko - Daniel Rybarczyk

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Katarzyna Frankowska i Justyna Daleka

>>DALEJ<<

Opracowała:Katarzyna FrankowskaSZKOLNY KONKURS ,,PATRONI NASZYCH ULIC''

      W dniu 22 kwietnia 2008 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs ,,Patroni Naszych Ulic'' Uczniów Klas Trzecich. W konkursie brało udział dziewięcioro uczniów. Po dokonaniu oceny testów uczniów uczestniczących w konkursie najlepszymi okazali się:

1 miejsce Matryna Soloch - kl. 3 b
2 miejsce Zuzanna Szubert - kl. 3c
3 miejsce Roksana Barczak - kl. 3 b

Opracowała:Katarzyna Frankowska

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

      Dnia 15 kwietnia 2008 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytacji Uczniów Klas Trzecich. W konkursie brało udział dwunastu uczniów klas pierwszych (po trzech przedstawicieli z każdej klasy) Po dokonaniu oceny prac uczniów uczestniczących w konkursie najlepszymi okazały się uczniowie:

          1 miejsce - Patrycja Osiejewska kl.3b
          2 miejsce -Tomasz Hermann kl.3b
          3 miejsce -Mateusz Myrda kl.3b

Opracowała:Katarzyna FrankowskaDZIEŃ ZIEMI

          W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Obchody tego święta z czasem przyjęły się w innych krajach. W Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Ziemi w 1990 r. Przy organizacji obchodów pracowali członkowie organizacji ekologicznych pod przewodnictwem posła Jana Rzymełki z Katowic oraz liczni wolontariusze. W wielu miastach i miasteczkach odbywały się festyny, spotkania, wiece i odczyty podczas których specjaliści od ochrony środowiska mówili o problemach jakie stwarza człowiek Matce Ziemi.
Dziś jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łączą, się w obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości - planety Ziemi. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na zagrożenie jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem, a środowiskiem.
Uczniowie naszej szkoły już od wielu lat czynnie włączają się w obchody Dnia Ziemi. Biorą udział w sprzątaniu lasów, zbierają śmieci nad brzegami jezior, sprzątają tereny działek ogrodowych.
W dniu 29 kwietnia uczniowie klasy 5b i 6a pod opieką wicedyrektor Izabeli Konewki przygotowali z tej okazji przedstawienie pt. ,,Ekologia według Łebskich''. Dzieci wcieliły się w postacie Ferdka , Waldusia, Halinki, ... znanych z pewnej rodziny o podobnie brzmiącym nazwisku i w humorystyczny sposób przedstawiły perypetie rodziny Łebskich w dążeniu do uzyskania miana ,,rodziny ekologicznej''. Piękna oprawa muzyczna przygotowana przez panią Joannę Kanię i dzieci z zespołu muzycznego sprawiła, że apel bardzo się podobał. Niech słowa narratora wypowiedziane na zakończenie skłonią do refleksji i towarzyszą nam wszystkim w codziennym życiu.
,,Ruszmy się z miejsca, zacznijmy działać, niech nasza Ziemia od czystości lśni. Od nas zależy Jej przyszłe życie, Od Niej zależą nasze przyszłe dni''.

Opracowała:Izabela Konewka

>>DALEJ<<


W trakcie apelu wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom Szkolnego Konkursu Matematycznego Uczniów kl.III Konkurs zorganizowała i przeprowadziła kol.Bernadeta Kubiak

Wyniki konkursu:

          1. Martyna Soloch (kl.3b) 63,5 pkt
          2. Agnieszka Banasz (kl3b)62,0 pkt
          3. Bartosz Kowalski (kl.3a)61,0 pkt

          4. Natalia Dulko (kl.3a) 59,5 pkt
          5. Szymon Wielgosz (kl.3d) 55,5 pkt
          6. Mikołaj Sitarek (kl.3a) 55,0 pkt
          7. Gabriela Logaciuk (kl.3c)53,0 pkt
          8. Michał Glapiak (kl.3d)51,5 pkt
          9. Marcin Pochylski(kl.3b) 51.0 pkt
          10. Dominik Palacz (kl.3c) i Patrycja Sawińska (kl.3d)46,5 pkt
          11. Joanna Piątek (kl.3c)43,5 pkt

Martyna Soloch zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym, który odbył się w Zespole Szkół w Gościejewie - GRATULACJE!!!

Opracowała:w-ce dyr. Iwona RzańskaAKCJA-TOPINAMBUR

          W ramach współpracy z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą Kołem Łowieckim nr 58 Olszyna w piątek 25 kwietnia wyjechaliśmy na zbieranie topinamburu. W tym roku w akcji brało udział 43 uczniów z klasy3a (wychowawca: Iwona Rzańska) oraz klas 5b i 6a (opiekun: Izabela Konewka).
          Wybieranie bulw tej rośliny przypomina trochę wykopywanie ziemniaków. Słonecznik bulwiasty, zwany powszechnie topinamburem pochodzi z Ameryki Północnej, a do Polski sprowadzono go w XIX w. Jego wzniesiona, prosta łodyga, dorasta do 3,5 metra wysokości, a kwiaty podobne są do koszyczków słonecznika. Topinambur, jako gatunek mający ogromną zdolność wiązania energii słonecznej i przetwarzania jej na masę biologiczną, może być wykorzystany jako roślina energetyczna do bezpośredniego spalania i do produkcji biogazu. Może też być przydatny do rekultywacji terenów poprzemysłowych lub zdewastowanych przez gospodarkę komunalną.
          W Polsce nie jest to jeszcze roślina szeroko rozpowszechniona i na razie uprawiana jest głównie dla bulw, będących w zimie cennym pokarmem dla dzików, jeleni i saren. Zebraliśmy łącznie 22 worki topinamburu, a organizatorzy przygotowali dla nas kiełbaski z grilla, napoje i słodycze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim myśliwym za miłe i serdeczne przyjęcie.

Opracowała:Izabela Konewka

>>DALEJ<<


POWIATOWY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM


WYNIKI TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

>>DALEJ<<


ORBITEK

>>DALEJ<<


W URZĘDZIE SKARBOWYM W OBORNIKACH

     Na lekcji plastyki pani zachęciła nas do wykonania pracy plastycznej na temat ,,1% tak niewiele, a jednak tak dużo''. Czasu było mało, więc ostro zabraliśmy się do pracy. Techniki wykonania prac były różne. Od plakatu poprzez wycinanki, wydzieranki, malunki do rysunku wykonanego kredkami.
     Udało nam się. Prace były wyjątkowo ciekawe. Wyróżniono plakat Michaliny Kowali z klasy VB i prace Cezarego Błażejewskiego z klasy VB oraz Eweliny Winkel z klasy IVB.
     Zostały one uhonorowane bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w Urzędzie Skarbowym w Obornikach. W czasie spotkania panowała bardzo serdeczna atmosfera. Zwiedziliśmy Urząd i ... na chwilę każdy z nas usiadł w fotelu Pana Prezesa. Było super!

Opracowała:Michalina KowalaWYCIECZKA DO STOBNICY

    17 kwietnia 2008r. uczniowie klasy 2a (wychowawca: Małgorzata Bartkowiak) i 3a (wychowawca: Iwona Rzańska) odwiedzili Stację Doświadczalną Katedry Zoologii w Stobnicy. Stacja położona jest w Puszczy Noteckiej na terenie nadleśnictwa Oborniki. W Stobnicy uczniowie mieli możliwość bezpośredniej obserwacji wilków w prowadzonej tam hodowli tego gatunku. Celem hodowli wilków jest propagowanie w społeczeństwie idei ochrony tego zagrożonego wyginięciem drapieżnika. Docelowo w Stobnicy ma powstać pierwszy w Polsce i całej środkowej Europie ,,Wilczy park'', w którym będzie możliwość oglądania i filmowania wilków w warunkach zbliżonych do naturalnych. Stacja jest swoistym ,,centrum obalania mitów'' o tym zwierzęciu.

Opracowała:Iwona Rzańska

>>DALEJ<<


OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY 2008TEST
KLUCZ ODPOWIEDZI

>>DALEJ<<


GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

    Dnia 15 kwietnia 2008 roku w naszej szkole odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny kl. IV, V i VI. W konkursie brało udział 39 uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy.
Dzieci rozwiązywały test ortograficzny i pisały dyktando. Za prawidłowe rozwiązanie testu można było uzyskać 40 pkt., a za dyktando 10 pkt.(razem 50 pkt.).
Najlepszymi okazali się:

    Wśród klas IV

    1. Olga Katarzyna Golon - SP2 Rogoźno
    2. Julia Ratajczak - SP2 Rogoźno
    3. Monika Frankowska - SP3 Rogoźno

    Wśród klas V

    1. Weronika Kiihn - SP2 Rogoźno
    2. Zofia Szungit - SP Budziszewko
    3. Marta Borzymowska - SP Parkowo

    Wśród klas VI

    1. Karolina Kołodziejczak - SP Gościejewo
    2. Julia Kachlicka - SP 2 Rogoźno
    3. Weronika Filipiak - SP Gościejewo

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Organizatorzy

>>DALEJ<<


WIOSENNA DYSKOTEKA

>>DALEJ<<


V GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY

    14 kwietnia br. w naszej szkole odbył się V Gminny Konkurs Matematyczny. W konkursie brało udział piętnastu szóstoklasistów reprezentujących szkoły naszej gminy - SP w Gościejewie, SP w Parkowie, SP w Pruścach, SP nr 2 i SP nr 3 w Rogoźnie. Uczniowie rozwiązywali sześć zadań w ciągu 60 minut. Prace konkursowe poprawiała komisja w składzie: mgr inż.Izabela Konewka, mgr Beata Grześ-Rojek (SP nr3), mgr Aleksandra Lijewska (SP w Parkowie), mgr Edyta Michalska (SP w Gościejewie), mgr Marta Skomurska (SP w Pruścach) oraz mgr Katarzyna Zaranek (SP nr 2).
Laureatami zostali:

                            Jan Wiśniewski (I miejsce) - SP nr 3
                            Roma Król (II miejsce) - SP nr 3
                            Tomasz Zjawiński (III miejsce) -SP Gościejewo.

     Każdy z wyróżnionych otrzymał nagrodę książkową i nagrody rzeczowe. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano dyplomy i drobne upominki. Podziękowania w postaci dyplomów otrzymali również nauczyciele pracujący w komisji.
Przygotowaniem konkursu zajmowały się p. I. Konewka i p. B. Grześ-Rojek - nauczyciele matematyki naszej szkoły.

Opracowała:Beata Grześ-Rojek

>>DALEJ<<CO SŁYCHAĆ W KLASIE IIA?

       Uczniowie klasy IIa z wielkim zapałem szukali wiosny. Znaleźli ją w Uchorowie- Śnieżycowym Jarze. Było jak w baśni. Zobaczcie sami ...

>>DALEJ<<


       Były także spotkania z artystą p. Bronisławem Bucykiem. Pod okiem znakomitego rodzimego malarza dzieci malowały wiosenne krajobrazy oraz szukały wielkanocnego zajączka. ...

>>DALEJ<<

Gościł także w klasie Pani J. Dalekiekiej.
>>DALEJ<<

       05 kwietnia dzieci z koleżankami i kolegami z klasy IVd i Vc wraz z paniami H.Minikowską i M. Derkowską sprzątały okolice Jeziora Rogozińskiego. Najpierw się napracowały, a potem jedły pyszne kiełbaski. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową plakietkę.
>>DALEJ<<


A tak było 8 marca.
>>DALEJ<<

Opracowała:Małgorzata BartkowiakSPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

>>DALEJ<<


SPRZĄTANIE JEZIORA

       W sobotę 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły już tradycyjnie wzięli udział w sprzątaniu brzegów Jeziora Nienawiskiego. Od wielu lat z okazji Tygodnia Czystości Wód, jaki przypada w dniach 1 - 7.04, a także w związku ze zbliżającym się Świętem Ziemi w porozumieniu ze stowarzyszeniem ,,Jezioro Rogozińskie'' i z Kołem Wędkarskim szkoła nasza uczestniczy w oczyszczaniu pobrzeży okolicznych jezior.
W tym roku do Nienawiszcza pojechało 40 uczniów z klas IV - VI, choć chętnych było znacznie więcej. Wśród nich byli również członkowie Samorządu Uczniowskiego. Pod opieką pań wicedyrektor: Iwony Rzańskiej i Izabeli Konewki oraz pani Anny Jaworskiej dzieci zbierały śmieci nad brzegami J.Nienawiskiego - Dużego i Małego. Ponieważ stan wody był dość wysoki pomagali nam wędkarze, którzy w wysokich kaloszach wyławiali z wody butelki i inne odpady. Łącznie zebraliśmy około 12 worków śmieci, były to przede wszystkim puszki, butelki, plastikowe pojemniki i złom.
Po zakończeniu sprzątania na dzieci czekały smaczne kiełbaski z grilla, napoje, i słodycze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe, okolicznościowe odznaki i z obietnicą udziału w takiej akcji w przyszłym roku wsiedli do czekającego autokaru.

Opracowała:Izabela Konewka

>>DALEJ<<


KANGUR 2008

       Dnia 27 marca 2008 r. po raz piętnasty odbył się Międzynarodowy Konkurs ,,Kangur Matematyczny''. Jego inicjatorem jest stowarzyszenie ,,Kangourou Sans Frontieres'' z siedzibą w Paryżu, a centralą dla Polski Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z Torunia. Udział w Kagurze ma charakter zabawy z matematyką i jest treningiem logicznego myślenia. Jego głównym celem jest popularyzacja matematyki wśród uczniów i przełamanie niechętnego stosunku do tego przedmiotu. W naszej szkole do konkursu przystąpiło w tym roku 52 uczniów w trzech kategoriach:

  • Kangurek - klasy II ( po raz pierwszy w 2007 r. ) - 17 uczniów
  • Maluch - klasy III i IV - 15 uczniów
  • Beniamin - klasy V i VI - 20 uczniów
Funkcję szkolnego koordynatora konkursu pełni od ubiegłego roku pani Wiesława Banasz, a nauczycielami wspomagającymi były: wicedyrektor Izabela Konewka i pani Beata Grześ-Rojek.
W czasie 60 min ( Kangurki ) i 75 min ( pozostałe kategorie ) dzieci rozwiązywały test zawierający zadania o różnym stopniu trudności ( za 3 pkt., za 4 pkt., za 5 pkt. ). Dla wszystkich uczestników i opiekunów konkursu pani Banasz przygotowała słodki poczęstunek - pączek i soczek. Na wyniki zawodów pozostaje nam czekać do końca kwietnia. Życzymy wszystkim wysokich lokat !

Opracowała:Izabela Konewka

>>DALEJ<<


Koncert Old Stars

>>DALEJ<<


MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

>>DALEJ<<
POWITANIE WIOSNY

>>DALEJ<<


ŚNIEŻYCOWY JAR

       Uczniowie "Trójeczki" tęsknią za wiosną! Dnia 11 marca 2008r. postanowili wyruszyć do Rezerwatu Śnieżycowy Jar, by sprawdzić, czy pojawiły się pierwsze jej oznaki. Rezerwat Śnieżycowy Jar utworzony został dnia 26 marca 1975 roku. Jego powierzchnia systematycznie się powiększa - obecnie wynosi 9,27ha. Rezerwat położony jest na terenie gminy Murowana Goślina, w leśnictwie Uchorowo, podlegające pod Nadleśnictwo Łopuchówko.
       Uczniowie klasy 3a i klasy 3b spacerując ścieżką prowadzącą do rezerwatu, utrwalili zdobyte wcześniej wiadomości, dotyczące warstwowej budowy lasu i nazw gatunków drzew. Z zaciekawieniem obserwowali "pracę" dzięcioła, wsłuchiwali się w śpiew leśnych ptaków. Byli zachwyceni, gdy ujrzeli połacie śnieżyc. Nie jest do końca znane pochodzenie śnieżycy w rezerwacie. Istnieje legenda mówiąca, że kwiaty zostały posadzone ręką ludzką, a stało się to za sprawą dawnych osadników zamieszkujących te tereny, którzy przybyli z terenów alpejskich.
       Śnieżyca wiosenna występuje w Europie południowej oraz środkowej za wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce przebiega północna granica zasięgu śnieżycy. Rośnie w Sudetach i Karpatach Wschodnich na terenie Bieszczadów od 530 do 1180 m n.p.m. Należy do gatunków reglowych, rzadko spotykanych poza górami (tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce). Rezerwat Śnieżycowy Jar, to najbardziej wysunięty na północ obszar w Polsce, na którym masowo występuje śnieżyca wiosenna.
       Trzecioklasiści uważnie przyglądali się roślinom runa leśnego. Z zaciekawieniem oglądali kwitnące przylaszczki pospolite i zawilce. Dzieci pamiętały, że śnieżyca wiosenna, przylaszczka pospolita i zawilec, to rośliny objęte ścisłą ochrona gatunkową i wzięły na pamiątkę do domu tylko zdjęcia wiosennych kwiatów.

Opracowała:Iwona Rzańska

>>DALEJ<<


WIELKOPOLSKA W PRACACH PLASTYCZNYCHPRZEGLĄD TEATRÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

       W dniu 29 lutego 2008r. uczniowie z klasy Vb, Vd i VIa wzięli udział w Przeglądzie Teatrów Anglojęzycznych organizowanym przez wydawnictwo MMPublications. Nasi uczniowie wystawili ,,Alladyna''. Swoje ogromne zdolności artystyczne, aktorskie i na bardzo wysokim poziomie umiejętności językowe pokazali na scenie w auli Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie. Nasz występ wzbudził ogromne zainteresowanie i podziw nie tylko widowni, ale również członków jury, którzy po skończonym widowisku zaproponowali nam ponowny występ w Szkole Podstawowej w Pile. To dla nas bardzo duze wyróżnienie i niesamowita radość. Z pewnością skorzystamy z zaproszenia i z miłą chęcią zaprezentujemy swoje zdolności.

>>DALEJ<<


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2008

>>DALEJ<<


PRZEDSTAWIENIE NA LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

       Klasy V przygotowały przedstawienia w języku angielskim. Uczniowie wykorzystali przedstawienia z podręcznika SKY 1 Wydawnictwa Person Longman, pt,. ,,Freda's fashion show'' i ,,Venus and the ice cream''.
       Przedstawienia pozwoliły uczniom na praktyczne posługiwania się językiem, kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, rozwijanie poczucie własnej wartości, wiary we własne możliwości językowe, jak również pochwalenia się nimi przed innymi uczniami.
       Zastosowanie form dramatycznych na lekcji języka angielskiego spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów, co w konsekwencji dało również pozytywną motywację do dalszej nauki języka.

Opracowała:Magdalena Milewska

>>DALEJ<<


KONKURS WIEDZY O ASTRID LINDGREN

23.01.2008 r. odbył się konkurs ,,Astrid Lindgren i Jej twórczość'' zorganizowany przez bibliotekę szkolną dla uczniów z klas III. Konkurs miał formę pisemną. Uczniowie musieli udzielić odpowiedzi na pytania, rozwiązać krzyżówkę i test.

Laureatami konkursu zostali:

                            Martyna Soloch z kl. III b (I miejsce)
                            Natalia Nowak z kl. III c (II miejsce)
                            Roksana Barczak z kl. III a (III miejsce)

Opracowała:B. Smarsz I. Andrzejczak

WALENTYNKI

       Walentynki, święto miłości, zakochanych, to dla III d odpowiedni moment, by pokazać swoim kolegom i koleżankom z nauczania zintegrowanego, jak ważna w życiu jest przyjaźń, jak zdobywać prawdziwych przyjaciół, jak o nich dbać i jak postępować, by ich mieć.
       Dlatego w dniu 14 lutego 2008r. dzieci pokazały swoim rówieśnikom przedstawienie pt.,,Przygody Wojtusia i Onyszka'', które przygotowały w ramach realizowanego przez nich programu ,,Zgodnie żyje się łatwiej''. Na koniec przedstawienia, by pokazać jak ważne dla nich jest to przesłanie, rozdały wszystkim widzom przygotowane przez nich serduszka z cieplutkimi, walentynkowymi wierszykami.
       O tym, że główne hasło programu - ,,Zgodnie żyje się łatwiej,,- stało się ich misją, nie trzeba już nikogo przekonywać. Wielokrotnie bowiem, wystawiając przedstawienie o Wojtusiu i Onyszku udowodnili, jak bardzo im na tym zależy.
       Za swoje występy dla najbliższych, dla dzieci w przedszkolu otrzymali wiele dowodów uznania i ,,smaczne'' podziękowania, a w XVII Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół otrzymali wyróżnienie i nagrody indywidualne.

Opracowała: Ewa Grzybowska

>>DALEJ<<


ZIMOWY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJMARTYNA, UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY NAJLEPSZA W POLSCE!

       Uczennica klasy III B Martyna Soloch wzięła udział w IX Ogólnopolskim Konkursie ,,Pudełko moich marzeń'' w kategorii literackiej, organizowanym przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury ,,Na Pięterku,, w Zduńskiej Woli.
       Opowiadanie Martyny pt. ,,Rękawica'' jury uznało za najlepsze i zajęło I miejsce.
Oto fragment opowiadania:

Wychowawczyni oraz dyrekcja szkoły serdecznie gratuluje Martynie Soloch i życzy dalszych sukcesów literackich.
Oto przykład, że zawsze należy spróbować swoich sił i nie przejmować się dużą konkurencją, bo można wygrać nawet ogólnopolski konkurs.

Opracowała:Katarzyna FrankowskaDZIEŃ PATRONA

       25 stycznia obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Odbyły się uroczyste apele poświęcone historii Wielkopolski i Powstania Wielkopolskiego. Wspaniały spektakl przygotowały panie: Renata Piechowiak i Joanna Kania. W przeprowadzeniu apeli pomagały panie: Wanda Bukowska, Ewa Szturmińska, Izabela Andrzejczak i Dorota Zieniuk.
       W dniach 24 - 26 stycznia Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową po katastrofie samolotu wojskowego pod Mirosławcem. W katastrofie zginęło dwudziestu polskich żołnierzy. Podczas apeli uczczono minutą ciszy Ich pamięć.W związku z żałobą narodową nie odbył się balik przebierańców uczniów klas I - III, a inne programy stonowano. Zaproszeni goście (zespół ,,Wielkopolanie") zaprezentowali uczniom polskie tańce, instrumenty i stroje ludowe. Tradycyjnie odbył się Bieg Patrona Szkoły. Podsumowano konkursy i wręczono zwycięzcom nagrody. Zwycięzcami konkursu recytatorskiego wierszy Aleksandra Batury i Zbigniewa Domańskiego zostali: w kategorii klas IV - Monika Just - pierwsze miejsce, Natalia Thomann i Dominika Krolczyk - drugie miejsce, Monika Frankowska - trzecie miejsce. Wśród uczniów klas piątych najlepszym recytatorem okazał się Mikołaj Strzępka , drugie miejsce zajęła Michalina Kowala, trzecie miejsce zdobył Szymon Walich. W kategorii klas szóstych najlepszą okazała się Anna Kopniewska, drugie miejsce zdobył Adam Piechowiak, trzecie Marta Filoda. Kolejny konkurs polegał na zredagowaniu kartki z pamiętnika Powstańca Wielkopolskiego. W tym konkursie wyróżniono prace :Adama Piechowiaka, Alicji Markowskiej, Krzysztofa Hinza, Michaliny Kowali, Patryka Sierackiego, Klaudii Głowackiej i Patryka Kaniewskiego.
       Na uroczystą akademię przybyli do naszej " Trójeczki" myśliwi z zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego nr 58 "Olszyna" Łowczy Koła Zygmunt Woźnicki, prezes Wojciech Rabsch i Zbigniew Jóźwiak wręczyli wspaniałe puchary i dyplomy uczniom, którzy okazali sie zwycięzcami konkursu plastycznego "Zwierzęta naszych lasów". W kategorii klas I -III oryginalną pracę wykonał Karol Nikodem i otrzymał największy puchar. Nagrodzono także prace Martyny Soloch, Adriana Michalskiego, Mateusza Wojtkowiaka, Izabeli Szramskiej i Pauli Sławińskiej .W kategorii klas IV - VI najlepsi okazali się: Mikołaj Strzępka, Magdalena Hamala, Kamila Sitarek, Julia Kurek i Katarzyna Wilczek. Specjalną nagrodę, ufundowaną przez myśliwego Przemysława Grabowskiego,otrzymali uczniowie, którzy szczególnie wykazali się w akcji zbiórki żołędzi jako pokarmu dla zwierząt leśnych. Weronika i Michał Walkowscy otrzymali torby pełne pysznych słodyczy.

Opracowała:Iwona Rzańska

>>DALEJ<<


REJONOWY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYDzień Babci i Dziadka

>>DALEJ<<


CO SŁYCHAĆ W KLASIE IIa?

       W piątek 18 stycznia 2008 r. uczniowie kl. IIa wraz z wychowawczynią M. Bartkowiak uczestniczyli w ciekawych zajęciach dydaktycznych. Uczyli się przygotowywać desery na Święto Babci i Dziadka. ,,Bomby kaloryczne'' - śmietana, wspaniałe owoce, czekolada, rurki, ciastka, orzechy i rodzynki smakowały wyśmienicie. Pysznotkami zajadały się wszystkie dzieci z klasy. Desery popijano koktajlami owocowymi własnoręcznie sporządzonymi. Wszystko było rewelacyjne.

Opracowała:M. Bartkowiak

>>DALEJ<<


PIERWSZOKLASIŚCI CZYTELNIKAMI

       W dniu 18 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Nowi czytelnicy obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów z klasy V b. Pierwszaki oprócz wypożyczone książki otrzymały pamiątkowy dyplom, zakładkę i gazetkę z informacją o działalności biblioteki.

Opracowała:B. Smarsz I. AndrzejczakJASEŁKA

>>Galeria<<


WYCIECZKA DO SZRENIAWY

       20 grudnia 2007r. uczniowie klasy 3a (opiekun: Barbara Gruszczyńska, Iwona Rzańska) i klasy 3b (opiekun: Katarzyna Frankowska) zwiedzali Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Dzieciom bardzo podobała się szopka z żywymi zwierzętami i drewniane sanie. Z zaciekawieniem oglądały także urządzenia i maszyny rolnicze. Muzeum od lat organizuje imprezy dla dzieci i młodzieży z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Celem spotkań jest kultywowanie i propagowanie tradycji polskich świąt dorocznych w połączeniu z aktywnym udziałem dzieci i młodzieży ( stanowiska interaktywne), poznanie zwyczajów świątecznych.
       W tym roku tematem spotkania było Boże Narodzenie na Kaszubach. Dzieci obejrzały przedstawienie prezentujące zwyczaje bożonarodzeniowe na Kaszubach., wystawy okolicznościowe w pomieszczeniach XIX- wiecznych stodół, prezentujące eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szreniawie oraz kaszubskie szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Historycznego i Etnograficznego w Chojnicach. Artyści ludowi regionu Kaszub prezentowali swoje rękodzieła. Uczniowie zakupili różnego rodzaju ozdoby choinkowe wykonane z wosku pszczelego, opłatka, gliny, drewna i innych, naturalnych materiałów. Wiele radości sprawiły dzieciom zajęcia plastyczne. Każde dziecko własnoręcznie malowało bombkę choinkową, którą z pewnością zawiesi na choince w domu.

Opracowała:Iwona Rzańska

>>Galeria<<


MIĘDZYNARODOWE BOŻE NARODZENIE


>>Galeria<<


ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

       Od kilku już lat przed Bożym Narodzeniem, w naszej szkole organizowany jest KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH. W tym roku kiermasz trwał od 18 do 20 grudnia.
Przedmioty do sprzedaży przygotowali rodzice uczniów klas pierwszych, sami pierwszoklasiści i ich wychowawczynie (p. Katarzyna Dolata, p. Ewa Ginda, p. Sławomira Mickiewicz i p. Anna Wysocka). Można tam było kupić ozdoby choinkowe, karty świąteczne, różnego rodzaju stroiki, elementy wystroju świątecznego mieszkań, a nawet pyszne pierniki. Corocznie kiermasz cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Jest on bowiem okazją do kupienia drobnych upominków pod choinkę dla siebie lub najbliższych.
Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na potrzeby dzieci ze wszystkich klas pierwszych, które przygotowywały ten kiermasz.

Opracowała:Sławomira Mickiewicz
WIGILIA W KLASIE IIa

       Jak co roku ,,Rogozińska Trójeczka'' przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Przepiękny świąteczny wystrój klas, korytarzy, przypomina wszystkim o tych najpiękniejszych dniach w roku.

>>DALEJ<<
       Klasa IIa wraz z wychowawcą Małgorzatą Bartkowiak wystawiła Jasełka ,,Gore, gwiazda Jezusowi''. W środę 19 grudnia uczniowie tej klasy wraz z rodzicami spotkali się na klasowej Wigilii.
       Mali artyści przybliżyli wszystkim wydarzenia sprzed 2000 lat. Rolę Jezusa zagrał Dawid Krakowiak, a Matki Świętej -Dagmara Wodnicka. Byli także trzej królowie -Kacper, Melchior i Baltazar, pastuszkowie, Herod, diabeł, dzieci i rodzice. Na zakończenie dyrektor Iwona Rańska wraz z wychowawcą klasy życzyła wszystkim SPOKOJNYCH ŚWIĄT i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
>>DALEJ<<

Opracowała:Małgorzata BartkowiakWYRÓŻNIENIE

Dnia 14 grudnia 2007 r. w Zespole Szkół w Objezierzu odbył się XI Konkurs ,,Mickiewiczowi potomni'', w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Michalina Pierwoła i Marta Złoch z klasy VIc. Michalina Pierwoła została wyróżniona za recytację sonetu ,,Stepy Akermańskie''.

Opracowała: Dorota Goc

Uczymy się poprzez zabawę - 12.12.2007r.

       Trwa właśnie gorący okres przedświątecznych zakupów. Dzieci z klasy Id postanowiły zorganizować ,,zabawę w sklep'' i urządziły własny market w sali lekcyjnej.
Przygotowały odpowiednie miejsce, towar i wyposażenie oraz kartoniki z pieniędzmi . Potem wcieliły się w role sprzedających i kupujących. W ten właśnie sposób utrwalały znajomość monet i banknotów oraz ich nominałów. Liczyły pieniądze i uczyły się obliczać wartość dokonywanych zakupów. Poznawały i doskonaliły umiejętność kulturalnego zachowania się klientów i sprzedawców w sklepie.
       Zabawa była wspaniała, a zdobyte umiejętności, z pewnością przydadzą się podczas dokonywania zakupów w prawdziwych sklepach.

Opracowała:Sławomira Mickiewicz
MIKOŁAJ

       Tradycyjnie 6 grudnia, od rana do późnych godzin popołudniowych, w naszej ,,Trójeczce'' gościł Mikołaj i dwaj jego pomocnicy - Elfy. Przybysze z dalekiej północy odwiedzili wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie, uradowani wizytą niecodziennych gości śpiewali piosenki i recytowali wiersze. W podziękowaniu otrzymali słodycze. Wszystkich dorosłych także obdarował pysznymi cukierkami.
       Z Mikołajem nie spotkali się nasi chłopcy, którzy pod opieką mgr Pawła Kani, pojechali do Parkowa na turniej w halowej piłce nożnej. Święty Mikołaj myślał o nich, podtrzymywał ich na duchu i zagrzewał do gry. Dzięki własnym umiejętnościom i pomocy Mikołaja zdobyli pierwsze i drugie miejsce w II Miejsko - Gminnym Mikołajkowym Turnieju Szkół Podstawowych w Piłce Nożnej Halowej. Tym wynikiem sprawili sobie i nam wiele radości. Społeczność ,,Trójki'' Wam dziękuje i GRATULUJE!
       Następnego dnia tj. 7 grudnia 2007r. uczniowie klas: 2d,3a i 3c (pod opieką: Danuty Hajt, Iwony Rzańskiej, Bernadety Kubiak, Ewy Szturmańskiej) spotkali Mikołaja w Poznaniu, w kinie ,,Plaza''. Mikołaj przygotował wiele niespodzianek. Dzieci śpiewały piosenki, wykonywały kartki świąteczne i kolorowe ramki do zdjęć. Świetnie bawiły się oglądając trójwymiarowy film pt. ,,Mikołaj kontra Bałwanek''. Miały także możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami grając w kręgle. Zabawa była przednia! Było nam smutno, gdy musieliśmy go pożegnać. Cóż - spieszył się! Przecież musi odwiedzić wszystkie dzieci!
Z pewnością spotka się z nami w przyszłym roku!

Opracowała: Iwona Rzańska

>>Galeria<<


RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

       W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła bierze udział w programie medycznym Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ,,Ratujemy i uczymy ratować''. Program skierowany jest do osób uczących najmłodszych, czyli nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych. Program realizowany jest dzięki grupie prawie 150 wolontariuszy Pokojowego Patrolu z uprawnieniami AHA, którzy ukończyli specjalne kursy instruktorskie. Wszyscy instruktorzy przeszli zorganizowane przez Fundację WOŚP specjalne szkolenia przygotowane i prowadzone przez amerykańskich instruktorów z AHA (American Heart Association), w programie których ujęto zaawansowany kurs pierwszej pomocy oraz kurs instruktorski. Szkolenia te kończyły się egzaminem, po którym ich uczestnicy otrzymali uprawnienia instruktorów - wykładowców AHA. Na zajęciach udzielania pierwszej pomocy uczą się nauczyciele, którzy swoją wiedzę następnie przekazują uczniom.
       Do naszej ,,Trójeczki'' trafił list z zaproszeniem do udziału w Programie. Czworo nauczycieli zobowiązało się do odbycia kursu i później do organizacji zajęć dla dzieci w klasach 1 - 3. Dnia 18 września 2007r. w Szkole Podstawowej nr 1 Czarnkowie (udział w szkoleniu : Iwona Rzańska, Grażyna Karoń) i 19 września 2007r. w Skokach ( udział w szkoleniu: Ewa Ginda, Katarzyna Frankowska) odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które prowadzili instruktorzy pierwszej pomocy Fundacji WOŚP. Szkolenie trwało 6 godzin. Każdy nauczyciel i szkoła otrzymała Certyfikat Uczestnictwa w Programie, pakiet materiałów dydaktycznych oraz pomocy do zajęć wystarczający na kilka pierwszych lekcji, a także dokładną informację dotyczącą obiegu dokumentów i sprawozdawczości związanej z Programem. Każdy nauczyciel otrzymał też dostęp do specjalnie uruchomiono systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego możliwy jest kontakt z Fundacją - organizatorem Programu, pobranie materiałów informacyjnych i szkoleniowych, wysyłanie szczegółowych sprawozdań ze swojej pracy, oraz zamówienie materiałów które wyczerpały się w wyniku przeprowadzonych zajęć.
       W akcji ,, Ratujemy i uczymy ratować'' rozpoczętej w naszej szkole w październiku biorą udział uczniowie klas 1-3. Na zajęciach dzieci uczą się numerów alarmowych ( 997, 998, 999, 112 ), w jaki sposób kontaktować się z pogotowiem w razie wypadku, sprawdzania przytomności osoby poszkodowanej, układania w pozycję boczną, masaż serca i oddechy ratownicze. Dzieci otrzymują również tekturowe telefony komórkowe do składania, na których ćwiczą rozmowę z pogotowiem oraz książeczki z całym materiałem ćwiczeń. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Zajęcia te wzorowane są na podobnych prowadzonych w szkołach norweskich. Przeszkoleni nauczyciele swoją wiedzę przekazują uczniom według ustalonego harmonogramu zajęć dla klas 1-3. Ponieważ zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, w naszej szkole postanowiliśmy prowadzić zajęcia także z uczniami klas IV - VI . Szkolenia prowadzimy także dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Od stycznia 2008r. rozpoczniemy szkolenia dla chętnych rodziców - rodzice klasy 3a (wychowawca: Iwona Rzańska) i klasy 2a (wychowawca: Małgorzata Bartkowiak) już zdeklarowali udział w szkoleniu.
W trakcie szkolenia przekazujemy informację dotyczącą numeru ICE (numer w telefonie komórkowym w razie wypadku)!!

Pomoce do nauki

Fundacja, oprócz szkolenia nauczycieli, zapewnia także podstawowe ilości pomocy naukowych do prowadzenia lekcji pierwszej pomocy z dziećmi.

Po szkoleniu nasza szkoła otrzymała:

* Podręczniki dla nauczycieli biorących udział w szkoleniu


* Książeczki dla dzieci* Fantomy MiniAnia ( 4 szt.)* Fantom LittleAnia ( 1 szt)Iwona Rzańska
szkolny koordynator ds bezpieczeństwa

>>Galeria<<


ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

       W wigilię św. Andrzeja w naszej szkole było bardzo kolorowo i wesoło.
Wychowawcy klas i uczniowie zorganizowali klasowe andrzejki. Z wielu sal lekcyjnych dobiegała muzyka, przy której hasali podekscytowani uczniowie. Objadali się słodyczami i ochoczo na różne sposoby wróżyli. Z ,,magicznego worka'' losowali przedmioty, które wskazywały kim zostaną w przyszłości, ,,wirująca butelka'' przepowiadała czekające na nich wydarzenia, ,,koło podróży'' wskazywało miejsca, które odwiedzą, a wychodzący z klasy lewy but - kto pierwszy w przyszłości wyjdzie za mąż lub się ożeni. Ze względów bezpieczeństwa w klasach nie lano wosku. Tę wróżbę zastąpiono ,,magicznym woskiem''. Nieforemny kawałek plasteliny maglowano na desce. Taki ,,magiczny wosk'' uczniowie przykładali do ściany przy przyćmionym świetle i z cienia odczytywali kształt - symbol tego, co ich czeka w przyszłości. Przyszłość odczytywali także z ,,mowy kwiatów'', ,,pływających łódek'' itp. Śmiechu i zabawy nie było końca.
       Wychowawca klasy 2b (mgr Justyna Daleka) umiejętnie połączyła tradycyjne wróżby z techniką komputerową. Część klasowych andrzejek zorganizowała w pracowni informatycznej. Uczniowie byli zachwyceni andrzejkową prezentacją, przygotowaną przez mgr Dorotę Zieniuk (szkolnego informatyka). Pani Justyna Daleka prowadząc zajęcia, poszerzyła wiedzę uczniów dotyczącą budowy komputera, doskonaliła u swych podopiecznych umiejętność pisania na komputerze i drukowania dokumentów. Uczniowie byli bardzo aktywni. Lekcja była dla nich świetną zabawą. Pracując na komputerze ,,lali wosk'', uzupełniali tekst z lukami i drukowali własnoręcznie napisane dokumenty.
        Pod koniec zajęć pani Dorota zachęcała uczniów do częstszego odwiedzania pracowni i zapewniała, że zawsze chętnie przygotuje dla ,,maluchów'' informatyczną niespodziankę. Jestem pewna, że dzieci skorzystają z zaproszenia!

Opracowała: Iwona Rzańska

KLASA IIB

>>Galeria<<

KLASA IIIA

>>Galeria<<KONKURS TAŃCA


>>Galeria<<


WYSTAWA SZOPEK


W dniach 20-24 listopada 2007r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Rogoźnie odbyła się wystawa szopek bożonarodzeniowych, a następnie konkurs na najpiękniejszą z nich. Prace zostały przygotowane przez uczniów klas IV-VI pod opieką pań: Ewy Moderskiej i Aldony Bartkowiak. Komisja oceniając wykonanie szopek orzekła duże zaangażowanie, wyjątkowe pomysły i wkład pracy dzieci.
11 LISTOPADA-NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          Dnia 9 listopada 2007 w Szkole Podstawowej nr 3 w Rogoźnie odbył się uroczysty apel z okazji 89 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowo-muzyczny przygotowały panie: Dorota Goc, Henryka Piwońska-Kaczmarek, dekoracje panie: Ewa Szturmańska i Wanda Bukowska. Wystąpiły dzieci z klas piątych i szóstych.

>>Galeria<<

Opracowała: Dorota Goc

90 ROCZNICA OBJAWIEŃ FATIMSKICH

     Z okazji Rocznicy Objawień Matki Bożej w Fatimie uczniowie naszej szkoły, pod czujnym okiem nauczycielek Aldony Bartkowiak i Joanny Kani przygotowali montaż słowno-muzyczny. Widowisko zostało zaprezentowane 21 października 2007 r. w Kościele pod wezwaniem Św. Ducha w Rogoźnie.
     Dzieci dokonały przedstawienia "tajemnic" podczas Mszy Św. o godz. 9.00, 10.30, 12.00 oraz 30 października 2007r. w szkole.
     Wzruszenie wiernych było ogromne, w oczach pojawiły się łzy.


>>Galeria<<

Opracowała: Aldona Bartkowiak

Odwiedziny w schronisku "Azorek"

W październiku, miesiącu dobroci dla zwierząt w szczególny sposób staramy się pamiętać o zwierzętach. W naszej szkole również o nich nie zapomnieliśmy. Przez cały miesiąc zbieraliśmy karmę dla piesków znajdujących się w schronisku "Azorek" w Obornikach. Na apel o pomoc dla mieszkańców schroniska odpowiedziało wiele dzieci przynosząc suchą karmę, puszki, a także zabawki dla czworonogów. W sobotę 27 października odwiedziliśmy bezdomne pieski i przekazaliśmy na rzecz schroniska 78 kg karmy. Dzieci miały okazję poznać warunki, w jakich żyją przebywające tam psy, zabrać je na spacer, zaprzyjaźnić. Obecnie zamieszkuje tam około 135 psów, ale ich ilość często się zmienia. Część piesków jest zabierana przez nowych właścicieli, inne z kolei z różnych przyczyn przybywają do schroniska. Przytulisko boryka się z problemami finansowymi i nie jest w stanie zapewnić komfortowych warunków swoim podopiecznym. Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom, które przyniosły karmę dla psów i którym los bezdomnych zwierząt ze schroniska "Azorek" w Obornikach nie jest obojętny.

Opracowała: Izabela Konewka

>>Galeria<<


PAMIĘTAMY O ZMARŁYCHLEKCJA WYCHOWAWCZA
,,BARWY JESIENI-WYKONUJEMY DEKORACJE Z LIŚCI''

       Nietypowe zajęcia wychowawcze 26 października 2007r. przygotowała i przeprowadziła mgr Łucja Pląskowska. Lekcja miała na celu wyrabianie u dzieci szacunku do przyrody i uwrażliwianie na jej piękno.
       Uczniowie klasy 5d przynieśli na zajęcia kolorowe bukiety z liści. Miały z nich powstać piękne kwiaty. Aby zachęcić dzieci do wspólnej pracy i zabawy, zaprezentowałam im własnoręcznie wykonany kosz z różami. Dzieci były bardzo zdziwione i z niedowierzaniem przyglądały się kompozycji wykonanej z jesiennych liści. Rozpoczęliśmy pracę w swobodnej, radosnej atmosferze. Twórcza działalność sprawiała dzieciom wiele radości i satysfakcji z własnoręcznie wykonywanego dzieła. Uczniowie mogli siedzieć na materacach, na ławeczkach, chodzić po sali, by kontaktować się z rówieśnikami i wychowawcą. W czasie zajęć wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca przyrody i jej ochrony. Dzieci miały szereg ciekawych spostrzeżeń i pomysłów dotyczących ochrony przyrody. Z dyskusji wynikało, że bardzo im zależy na tym, by środowisko przyrodnicze pozostało piękne i czyste, bo od niego zależy ich przyszłość i zdrowie.
       Pod koniec lekcji każde dziecko dumnie prezentowało swój kwiatek. Zajęcia zakończyły się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem z wychowawcą, na którym uwieczniono własnoręcznie wykonane, małe dzieła sztuki.
       Dziękujemy Pani w-ce dyrektor mgr Iwonie Rzańskiej za obecność na lekcji wychowawczej i uwiecznienie zajęć na fotografii.


Uczniowie klasy 5d z wychowawcą.
>>Galeria<<

Opracowała:Łucja Pląskowska

NIECODZIENNY KONCERT

       25 października 2007r. zaprosiliśmy do Rogoźna niezwykłych gości. Były to dzieci z zespołu ,,Dzieci Papy'' z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, którymi opiekuje się nauczyciel muzyki - pan Henryk Wereda oraz dzieci z kaszubskiego zespołu ,,Dębogórskie kwiatki'' z Dębogórza k. Pucka. Ich opiekunką była pani Hildegarda Skurczyńska -dyrektor tamtejszej szkoły. Oba te zespoły współpracują ze sobą od kilku lat.
       Nasi goście dali dla nas w sali RCK dwa koncerty- dla młodszych i starszych dzieci naszej szkoły, podczas których śpiewali, grali na instrumentach i tańczyli. Oba koncerty zachwyciły wszystkich piękną oprawą muzyczną i mistrzowskim wykonaniem piosenek. Zadziwiły bogactwem niełatwego repertuaru i wspaniałym brzmieniem chóru. Dały możliwość obejrzenia ludowych tańców i strojów kaszubskich oraz rzadkich instrumentów muzycznych, takich jak np. burczybas.
       Spotkanie z tymi zespołami, wysłuchanie i obejrzenie ich artystycznych dokonań, było dla nas niezwykłym przeżyciem. Pozostajemy pod wielkim wrażeniem koncertów i z pewnością długo będziemy je wspominać.

Opracowała: Sławomira Mickiewicz

>>Galeria<<


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

       W dniu 22 października uczniowie pierwszych klas zostali oficjalnie przyjęci w szeregi braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 3 w Rogoźnie. Na uroczystość pasowania, która miała miejsce w RCK przybyli uczniowie klas pierwszych wraz z rodzicami. Młodszych kolegów powitali uczniowie klas starszych wierszami i piosenkami. Po czym przejęci pierwszacy zaprezentowali krótki program artystyczny, udowadniając tym, że zasłużyli na zaszczytne miano pierwszoklasisty. Następnie aktu Pasowania dokonała pamiątkowym piórem pani dyrektor mgr Barbara Gruszczyńska wraz z panią wicedyrektor mgr Iwonę Rzańską. Po Pasowaniu, które z wielkim przejęciem przeżywali uczniowie i ich rodzice odbyła się sesja fotograficzna. Na pamiątkowych zdjęciach uwieczniono roześmianych pierwszoklasistów wraz z wychowawczyniami i paniami dyrektor. Wychowawczyniami tegorocznych klas pierwszych są:

KLASA I a
mgr Katarzyna Dolata

KLASA I b
mgr Anna Wysocka

KLASA I c
mgr Ewa Ginda

KLASA I d
mgr Sławomira Mickiewicz

Opracowała: Katarzyna Dolata

MUZEUM

>>Galeria<<


OKO W OKO Z DINOZAURAMI

       Był nieprzyjemny, dżdżysty poranek. Brzydka aura nie zachęcała do podróżowania! Mimo to, uczniowie klasy 3a i 3b pod opieką nauczycieli i rodziców 18 października 2007r. wybrali się na wycieczkę do Rogowa, do największego w Polsce Parku Dinozaurów.
       Gdy spacerowaliśmy po Zaurolandii, wiatr rozpędził ciemne, deszczowe chmury i do końca pobytu w Rogowie towarzyszyło nam słońce. Spacerując dwukilometrową ścieżką edukacyjną wzdłuż brzegów Jeziora Rogowskiego, spotkaliśmy 65 naturalnej wielkości dinozaurów. Przewodnik w przystępny sposób przedstawił nam tryb życia, sposoby odżywiania poszczególnych okazów i hipotezy dotyczące przyczyn ich wyginięcia.
       W Muzeum Paleontologicznym, które znajduje się na terenie Zaurolandii, zwiedziliśmy wystawę skamieniałości z różnych epok geologicznych, przyglądaliśmy się mieszkańcom mórz i lądów sprzed dziesiątek i setek milionów lat, oglądaliśmy tropy jurajskich dinozaurów i muszle amonitów.
       Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Każde dziecko otrzymało miniaturową postać dinozaura, którą należało pomalować farbami. Kolejnym zadaniem było staranne pokolorowanie ilustracji przedstawiającej scenę z życia prehistorycznych gadów.
        Wiele radosnych wrażeń dostarczył uczniom plac zabaw. Dzieci z ochotą korzystały z huśtawek, karuzeli i zjeżdżalni, pokonywały zestawy sprawnościowo-zręcznościowe i wspinaczkowe. Bawiły się w paleontologów-odkrywców, odkopując szkielet ogromnego, drapieżnego dinozaura.
       Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo podobało się w Zaurolandii. Wesoło i przyjemnie spędzili czas. Pragną ponownie odwiedzić Park.

>>Galeria<<

Opracowała: Iwona Rzańska

Dzień Edukacji Narodowej w fotografii

>>Galeria<<


Wycieczka do Poznania

        W dniu 10 października 2007r. uczniowie klas 6a i 6c pod opieką Pani Elżbiety Kowali, Renaty Piechowiak i Izabeli Andrzejczak pojechali na wycieczkę do Poznania.
W podziemiach klasztoru ojców franciszkanów wzięli udział w lekcji poświęconej historii miasta Poznania. Na pięknej makiecie zobaczyli jak wyglądał Poznań w XVII w. Poznali też dzieje miasta od założenia pierwszego grodu na Ostrowie Tumskim aż do mrocznych czasów rozbiorów w XVIII wieku.
Podczas spaceru po Starym Rynku zobaczyli piękne renesansowe kamienice, pomnik Bamberki oraz najcenniejszy w Wielkopolsce zabytek renesansowy czyli ratusz. O godzinie 12 uczniowie podziwiali poznańskie koziołki, które trykały się na wieży ratusza. Piękna, barokowa fara też nie umknęła naszej uwadze. Uczniowie zobaczyli wspaniale odnowioną świątynię.
Ważnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele pamiątek związanych z najważniejszym dla Wielkopolan powstaniem. W muzeum zgromadzono m.in. mundury, broń, odznaczenia i medale, listy, zdjęcia i wspomnienia o powstańcach. Te pamiątki są szczególnie cenne, gdyż zachowało się ich bardzo mało.
        Wycieczka do Poznania i miejsca, które uczniowie zobaczyli na pewno pogłębiły wiedzę uczniów o stolicy naszej malej ojczyzny oraz o patronie naszej szkoły.


Opracowała: Renata PiechowiakPolicjanci z obornickiej "drogówki" odwiedzili uczniów klas pierwszych

Dnia 25 września 2007r. wychowawczyni klasy 1a - mgr Katarzyna Dolata zorganizowała spotkanie uczniów klas pierwszych z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Mury naszej "Trójeczki" odwiedzili: Kierownik Referatu Ruchu Drogowego KPP w Obornikach - aspirant sztabowy Sławomir Lewandowski oraz policjanci Referatu Ruchu Drogowego KPP w Obornikach - sierżant sztabowy Adam Myszkowski i sierżant sztabowy Jarosław Schiller. Policjanci zapoznali pierwszoklasistów ( 88 uczniów) z podstawowymi zasadami ruchu drogowego obowiązującymi pieszych. Przestrzegali najmłodszych uczniów przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w domu, na podwórku i w innych miejscach publicznych. Uczniowie uważnie słuchali przestróg. Każde dziecko otrzymało w prezencie znaczek odblaskowy na tornister, grę planszową utrwalającą zasady ruchu drogowego oraz maskotkę "PANCERNIK" przypominającą o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i dzieci klas pierwszych serdecznie dziękują Policjantom KPP w Obornikach za naukę i poświęcony uczniom czas.

w - ce dyr. Iwona Rzańska
szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa
LAS I JEGO MIESZKAŃCY - LEKCJA W TERENIE

       Członkowie Koła Łowieckiego nr 58 "Olszyna" i leśniczy Artur Lange przygotowali dla naszych uczniów bardzo ciekawe zajęcia. 28 września 2007r. dzieci klasy IIIa i VIa pod opieką Iwony Rzańskiej i Izabeli Konewki udały się do okólnika Koła Łowieckiego w Olszynie.
       Niespodzianki, które zastaliśmy przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Myśliwi i leśniczy perfekcyjnie przygotowali i przeprowadzili zajęcia dotyczące lasu i jego mieszkańców. Zajęcia odbyły się w grupach.
       Pan Artur Lange uczył rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, tłumaczył z jakich warstw zbudowany jest las, jakie rośliny i zwierzęta żyją w poszczególnych jego warstwach Szczegółowo omówił plansze edukacyjne "Drzewa naszych lasów". W lesie prowadził ćwiczenia praktyczne, mające na celu doskonalenie umiejętności rozpoznawania drzew i krzewów. Ostrzegał przed niebezpieczeństwami czyhającymi w lesie ( kleszcze, zwierzęta chore na wściekliznę, wnyki i sidła zakładane przez kłusowników) i wskazywał właściwe sposoby zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Szczególną uwagę uczniów zwracał na rośliny trujące (grzyby, jagody). Dzieci były zainteresowane tematem zajęć i bardzo się cieszyły, gdy znalazły dorodne borowiki.
       Pan Wojciech Metler prowadził zajęcia dotyczące zwierząt leśnych i ich zwyczajów. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o mieszkańcach lasu. Z zaciekawieniem przyglądały się eksponatom zwierząt usytuowanym w naturalnym środowisku. Był borsuk, lis, dzik, kozioł, myszołów, tchórz, kuna, wydra i wiewiórka. Myśliwy Wojciech Rabsch przywiózł dwa żywe dziki. Dla większości dzieci, było to pierwsze w życiu spotkanie "oko w oko" z tymi zwierzętami.
       Kolejną niespodzianką był poczęstunek przy ognisku. Dzieci piekły kiełbaski. Gospodarze spotkania obdarowali uczniów pysznymi napojami i słodyczami.
       Ten dzień długo utkwi dzieciom w pamięci. W atrakcyjny sposób wzbogaciły swoją wiedzę o leśnym środowisku. Zdeklarowały, że z ochotą będą zbierały żołędzie dla zwierząt leśnych, by nie głodowały zimą. Wiosną pomogą myśliwym zebrać bulwy topinamburu, który dla zwierząt jest tym, czym dla dzieci słodycze.
       BARDZO DZIĘKUJEMY myśliwym: Zygmuntowi Woźnickiemu, Wojciechowi Metlerowi, Przemysławowi Grabowskiemu (właściciel prezentowanej kolekcji zwierząt, współfundator poczęstunku dla dzieci), Zbigniewowi Jóżwiakowi (inicjator zajęć edukacyjnych w lesie), Wojciechowi Rabsch (właściciel hodowli dzików), Zbigniewowi Troczyńskiemu i leśniczemu Arturowi Lange za wysiłek włożony w przygotowanie wspaniałej lekcji, poczęstunek i poświęcony dzieciom czas.


DARZ BÓR

Opracowała: Iwona Rzańska

>>Galeria<<


,,Sprzątanie Świata - Polska 2007"

W dniach 14-16 września zorganizowana została akcja ,,Sprzątanie Świata-Polska 2007", która w tym roku rozpoczęła wieloletnią kampanię edukacyjną związaną z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, mądrym gospodarowaniem energią i zasobami naturalnymi, a także selektywną zbiórką odpadów i używaniem produktów z recyklingu. Hasło tegorocznej edycji kampanii to:

,,Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!"
Od wielu już lat szkoła nasza czynnie włącza się w ogólnopolskie sprzątanie i bierze udział we wszelkich działaniach na rzecz środowiska przyrodniczego naszego regionu. Również i w tym roku nie pozostaliśmy obojętni. W holu szkoły przygotowana została gazetka informująca o kolejnej, 14 już akcji sprzątania i zawierająca szereg wskazówek dotyczących oszczędzania energii i segregowania odpadów. W piątek 14 września wszyscy uczniowie obejrzeli przygotowane przez panią wicedyrektor Izabelę Konewkę inscenizacje ,,Jak na Śląsku energię oszczędzano" oraz ,,Na wysypisku śmieci", podczas których uczniowie klasy 6a i 5d wcielili się w bohaterów znanego serialu ,,Święta wojna", a także odegrali rolę odpadów pozostawionych na wysypisku. Przedstawienie, wzbogacone pięknymi ekologicznymi piosenkami opracowanymi przez panią Joannę Kanię bardzo się wszystkim podobało. Jeszcze tego samego dnia, uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli na sprzątanie. Śmieci zbierane były selektywnie do worków, które otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego. Rejon sprzątania obejmował przede wszystkim bliższe i dalsze otoczenie szkoły, tereny przy działkach , Oś. Przemysława, Park Zwycięstwa, a także Promenadę nad jeziorem oraz cmentarz. miejski. W sprzątaniu uczestniczyło łącznie około 400 uczniów i 20 nauczycieli. Zebraliśmy selektywnie ok. 50 worków najróżniejszych odpadów (najwięcej było plastików i butelek PET). Wielu nauczycieli omawiało na godzinach wychowawczych zasady oszczędnego korzystania z wody i energii, a niektórzy przeprowadzili wśród uczniów ekologiczne ankiety.

Koordynator akcji
,,Sprzątanie Świata - Polska 2007"
w Szkole Podstawowej nr 3
wicedyrektor Izabela Konewka


>>Galeria<<


Kuchnia ruszyła pełną parą!

Panie kucharki czekają na dzieci z pysznymi obiadami. W tym roku szkolnym będą ich przygotowywać około 220 dziennie. Jesteśmy przekonani, że jak zawsze będą wszystkim smakować.ROK SZKOLNY 2007/2008Kochani Uczniowie!

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2007/2008. Już za chwilę rozlegnie się pierwszy po wakacjach dzwonek i rozpocznie się nowa lekcja. Życzę Wam by była ona fascynującą przygodą z Mistrzem, spotkaniem z nauką, odkrywaniem jej tajemnic, ale też odnajdywaniem siebie. Życzę radości, zabawy i wielu przyjaźni. Chciałabym, aby ten rok pozostał na długo w Waszej pamięci. By był wspomnieniem przyjaznej szkoły, miejsca azylu, nie tylko twórczego i intelektualnego, ale i opiekuńczego. Życzę Wam, aby była to lekcja ważna, z której będziecie czerpać przez całe życie.

Szanowni Nauczyciele i Wychowawcy, wszyscy nasi pracownicy!

To Wasz trud, wysiłek i mozolna praca dają efekty. Realizujecie trudne zadania i bardzo często osiągacie wybitne rezultaty. Świadczą o tym sukcesy naszych wychowanków, zdobywajšcych nagrody w licznych konkursach. Dziękując Wam już dziś za wysiłek uczenia i wychowania, życzę wielkiej wytrwałości w pracy Pedagoga. Bądźcie dla swych uczniów Mistrzami, Przewodnikami, Autorytetem.
>>Rok szkolny 2006/2007 <<